Gry video to medium naszych czasów. Pozwalają na opowiadanie niesamowitych historii ograniczonych wyłącznie wyobraźnią twórców (i ewentualnie budżetem produkcji). Tworzenie gier rządzi się swoimi prawami — często skrajnie różnymi od tego, jak wygląda praca przy innych rodzajach oprogramowania. W tym artykule staram się przybliżyć proces tworzenia gier — zwłaszcza wszystkim, którzy chcieliby w gamedev-ie pracować.

1. Gra zespołowa

Gry tworzone są przez zespoły. To całkiem naturalne, że produkty łączące tak wiele gałęzi współczesnej technologii i sztuki wymagają wielu różnorodnych specjalistów. Kluczowy jest sposób pracy w zespole.

W małym studiu zespół tworzący grę może liczyć np. 10 osób. Duże firmy do jednej produkcji często zatrudniają kilkudziesięciu lub nawet kilkuset ludzi. W obu przypadkach z pośród wszystkich zaangażowanych wyłania się mniejsza grupa. która podejmuje decyzje w jakim kierunku ma zmierzać projektowany tytuł. Wiodącą rolę w takim zespole będzie pełnił Game Designer, Lead Game Designer lub Game Design Director — w zależności od wielkości i struktury studia. Ta osoba, będzie miała największy wpływ na rozwój produkcji odpowiadając jednocześnie za całościowy kształt produktu.

Charakterystyczne dla gamedev-u jest to, że poszczególne elementy składowe gry (jak kierunek artystyczny, architektura informacji, sterowanie, animacje, dźwięki, muzyka itd) są oceniane i kierunkowane przez zespół. Nie działa tu typowy w przypadku niektórych procesów projektowych schemat, w którym specjaliści realizują zadania w swoim zakresie, i nie odpowiadają za pozostałe aspekty produkcji. W przypadku gier video oznaczałoby to katastrofę. Tworzenie gier opiera się na tworzeniu spójnego i wartościowego doświadczenia dla użytkownika — gracza. To wymaga ścisłej współpracy.

Dlatego od członków zespołu oczekuje się umiejętności gry zespołowej, a często rezygnacji z realizacji własnych koncepcji i wizji — wszystko dla dobra finalnego produktu.

2. Iteracyjność

Przy tworzeniu aplikacji biznesowych i konsumenckich szalenie modnymi hasłami są Agile i Scrum. To nazwy pokrewnych sobie metodyk prowadzenia projektów opartych o krótkie etapy (tzw. Sprinty), w których dostarczane są fragmenty funkcjonalności oprogramowania. Projekty dzieli się na Sprinty, ale decyzję o zakresie prac w kolejnym podejmuje się dopiero po zakończeniu poprzedniego. Proces nie zakłada również skończonego zakresu, a jedynie skończony czas. Celem jest realizacja możliwie jak najszerszych biznesowych potrzeb w założonym czasie.

W projektowaniu modne stają się podobne sposoby organizacji pracy, jak np. Design Sprinty. Założeniem jest szybkie dostarczanie fragmentów projektów klientowi, aby jak najszybciej uzyskać feedback i odpowiednio na niego zareagować. Celem jest dostarczenie projektu zaakceptowanego przez klienta / sponsora przy zachowaniu maksymalnej efektywności czasowej i budżetowej.

W gamdev-ie podobne sposoby zarządzania i organizacji produkcją znane są od lat, a stosowane są od samego początku procesu. Podobnie jak modnym procesie Agile/Scrum, na początku projektu nie istnieje jeszcze konkretne oczekiwanie co do jego finalnego kształtu. Na początku istnieje najczęściej kilkustronicowy dokument, który określa wizję projektu.

Od wizji rozpoczyna się proces iteracyjny, który trwa aż do późnej fazy projektu. Każdy element produkcji przepracowywany jest do momentu osiągnięcia najlepszego efektu. Zaczynając od historii, szkiców koncepcyjnych, przez projekty postaci, prezentacji kamery, otoczenia i cała mechanikę. Zdarza się nawet, że w trakcie produkcji zmianie ulega cała koncepcja, i np. z tworzonej gry MMO powstaje First Person Shooter.

Dokładnie tak stało się w przypadku Overwatch od Blizzard-a. Obecnie to jeden z popularniejszych tytułów sieciowych.

W trakcie iteracyjnego procesu gra zmienia się i dojrzewa, a twórcy co i rusz modyfikują założenia i koncepcje.

Praca w takim procesie wymaga wiele cierpliwości i oddania. Trzeba zrozumieć i zaakceptować fakt, że liczy się efekt końcowy. Im więcej błędów zostanie popełnionych i skorygowanych na etapie projektowania i tworzenia, tym lepszego efektu możemy się spodziewać po finalnym tytule. Gamedev wymaga czasu i długotrwałego zaangażowania. To prowadzi nas to następnego punktu, czyli:

3. Czas

Żyjemy w czasach, w których rozrywka jest na wyciągnięcie ręki. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czasu i pracy potrzeba, aby ją dostarczyć. Niektóre gry powstają latami, a w międzyczasie mocno ewoluują.

Oprócz wskazanego już Overwatch do najlepszych przykładów należy Fortnite od Epic Games — niezmiernie popularna gra oparta o tryb Battle Royale. Fortnite jest dystrybuowany w tzw. modelu Free-to-Play, czyli nie wymaga płatności za możliwość gry. Płatna natomiast jest dodatkowa zawartość jak specjalny wygląd postaci. Dodatkowo płatny jest również drugi tryb rozgrywki — ratowanie świata.

W początkowej fazie produkcji Fortnite planowany był jako gra Pay-to-Play, czyli miał być sprzedawany klasycznym modelu. Głównym trybem rozgrywki miało być ratowanie świata.

Obecnie Fortnite to jedna najpopularniejszych gier wszech czasów — zagrało w niego ponad 250 milionów osób. Został wydany w roku 2017, a pierwsze wzmianki o tytule pojawiły się w roku 2011. Prace nad grą trwały zatem co najmniej 6 lat. Co ważne, nie zostały zakończone — tytuł jest wciąż rozwijany i udoskonalany.

Tak długie procesy są domeną gamedevu. Dlatego też większość pracowników studiów developerskich to pasjonaci, którzy uwielbiają swoją pracę i poświęcają jej mnóstwo czasu i zaangażowania. Wszystko dla satysfakcji, jaką daje świadomość że tysiące czy miliony grają w grę, którą dla nich stworzyli. No i dla pieniędzy :).

4. Crunch

Kiedy gra jest już bliska wydania, a daty publikacji nie można przesunąć, następuje najbardziej krytyczny okres w całym projekcie. Pozostaje do wykonania określona ilość pracy: dopracowanie mechaniki, usunięcie błędów, optymalizacja, przygotowanie assetów. Wykonanie tej prac wymaga czasu, którego często brakuje. Wyobraźcie sobie, że macie do wykonania zadania, na które potrzebujecie 20 dni roboczych, ale musicie wykonać je w 10. To jest właśnie crunch.

Dla pracowników studia crunch oznacza dodatkową pracę po godzinach i w weekendy — nawet przez kilka miesięcy, aż do opublikowania gry. Ten czas jest wyjątkowo obciążający dla wszystkich zaangażowanych w tytuł, ale również dla ich rodzin i bliskich. W przypadku wielu produkcji crunchu był tak długi i stresujący, że doprowadzał do poważnych napięć na linii pracownicy-szefostwo. Zdarzały się groźby strajków oraz całkowitego wstrzymania prac.

Na szczęście dla wszystkich w ostatnich czasach producenci starają się crunchu unikać, najczęściej angażując dodatkowych developerów, testerów i projektantów w ostatnich fazach projektu. To pozwala zminimalizować obciążenie zespołów, choć zazwyczaj nie da się go całkowicie uniknąć.

TL/DR

To najważniejsze cechy charakterystyczne gamedev. W skrócie: nie ma nudy, przyzwyczajcie się do ciągłej zmiany i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Jeśli chcielibyście spróbować pracy w branży przygotujcie się na zmianę przyzwyczajeń — często będziecie musieli całkowicie zmienić sposób myślenia o projektach. Spodziewajcie się mozolnej pracy, a czasami wyrzeczeń. Oczekujcie wspaniałych efektów i twórzcie świetne gry.

Paweł Chróściak

Co-founder at BB8